Skoči na glavno vsebino

Nacionalni mesec skupnega branja, ki ga organizirajo Bralno društvo Slovenije, društvo Bralna značka in druga društva v letošnjem letu poteka med 8. septembrom in 7. oktobrom. Nacionalni projekt z naslovom Berimo skupaj se torej zaključi pred tednom otroka.

V petek, 4.. oktobra, smo se projektu pridružili tudi na podružnični šoli v Lokavcu. Učenci so se z branjem spopadali na različne načine, starostni stopnji primerno. Tako smo prvošolcem interpretativno prebrali pravljico Sapramiška Svetlane Makarovič. Učenci so ob branju in pogovoru o prebranem preprosto uživali. Sreča jim je sijala iz oči in o sreči so skupaj z ga. učiteljico pripravili plakat.

Drugošolcem smo uro likovnega pouka dopolnili z njihovo priljubljeno zgodbico Moj prijatelj, Piki Jakob. Čeprav so bili že zaposleni, so zgodbi prisluhnili z zanimanjem. Spoznali so, da je Piki Jakob ravno tako naviha, kot so sami. Nerazumljive stvari smo pojasnili med razgovorom.

Tretješolci so se pred kratkim navdušili nad Bedancem, ki straši Kekca. Ni nam preostalo drugega, kot da smo prebrali še Vandotovo zgodbo o Kakcu in Pehti. Vseh je bilo Pehte vsaj malo strah, občudovali so Kekčev pogum in želeli pomagati slepi Mojci.  Med in po poslušanju zgodbe so nastale čudovite risbe in strip. Učenci so tudi postavljali vprašanja, npr.

Kakšna je Pehta?

Kam bi šli s Pehto?

Katero zdravilo je Pehta dala Mojci?

Katera barva je všeč Pehti: rumena ali modra?

Zakaj je Pehta zakurila hišo?

Ali bi živel pri Pehti?

Ali bi šla Pehta z menoj na romantično potovanje?

Četrtošolci so dobesedno zaljubljeni v Anice Dese Muck, Čudežno bolho Megi in Groznega Gašperja. Po svojih najboljših močeh so z glasnim branjem odlomkov pomagali soustvariti čudovito uro.  Postopek smo ponovili pri petošolcih, ki so brali iz zbirke Zvesti prijatelji Bogdana Novaka. Prebirali so odlomke iz del Bela past, Grajski strah, Usodni piknik, Super špon, Hudobna graščakinja itd.

Glede na odziv otrok in njihovih učiteljic so take ure dobrodošle. Prinašajo svežino v pedagoški proces, motivirajo učence za branje, prispevajo k dvigu bralne pismenosti in popestrijo trenutke, preživete skupaj.

Vsem se zahvaljujem za sodelovanje,  skupaj načrtujemo naše naslednje druženje.

 

                                                                                                                Damijana Dolenc

Dostopnost